birseyyahgeziyor.com
41.Ben öğretmenken

              

       Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunuyum. Çok severek ve isyerek girdiğim bölümümde her zaman ortalama bir öğrenci olmuşumdur, notlarım öyle iyi filan da değildi. Okuduğum bölümün içeriği, ölçme değerlendirme söz konusu olduğunda beni iyi olmayan bir öğrenci olarak gösterecek kadar ağırdı benim için. Buna rağmen çok severek okudum, çünkü çok zevkli konular vardı benim için, üzerine düşünmelik ve bolca tartışmalık. Özel bir üniversitede okudum, sınıfta 18 kişiydik. Tartışmaya dayalı hemen her derste mutlaka sesi çıkan bir tiptim. Yunan mitolojisi üzerine tartıştığımız bir derste, Yunan tanrısı Zeus için ''just a God'' cümlesini kurmuşluğum filan var. ''Ben öğretmen olmayacağım'' dediğim için edebiyat bölümünü seçmiş, oldum olası yazmayı ve edebiyatı seven biriyim.

       Ben öğretmen olmayacaktım. Son sınıfta tüm sınıf arkadaşlarım formasyon eğitimi alırken, formasyona gitmeyen tek kişi bendim. Okulun bitmesine yakın, yakın bir arkadaşım ilkokuldaki yeğenine İngilizce dersi vermemi rica etti. Zaten benim için kolay bir şey olacağını düşündüğüm için, o ilkokul öğrencisine ders verdim. Çok keyifli ve iyi vakit geçirdik birlikte. Okulumun da bitişine gelip dayandığı için zaman, kariyerim ile ilgili ne istediğime karar verme vakti gelmişti. Çok istediğim ama yapmamın alt yapı eksikliğimden ve ailemin desteklememesine aşırı bel bağlayan korkak yapımdan dolayı o dönemde mümkün olmadığı iki kariyer planını rafa kaldırmıştım. Kısa süre sonra evlilik kararı aldık ve evlendik. Kariyerim için ne yapacağımı düşünürken önüme çok keyif aldığım, bir özel öğretmenlik deneyimi daha çıkınca, İngilizce öğretmenliği formasyon eğitimi almaya karar verdim.

       Evliliğimizin ilk senesinde ben eğitimdeydim. Öğretmenliğe ve çocuklara bakışım tamamen değişti. İbrahim' e bu eğitim öğretmenlikten ziyade çocuklu hayata olumlu etkisi olacak bir şey, burada çok acayip şeyler öğreniyorum dedim durdum. Eğitimim boyunca çok keyif alarak dinlediğim hocalarım da oldu, tartışıp doğrularımı tarttıklarım ve bana hiç de doğru gelmeyen ama onların eğitim sistemi için kesinlikle doğru olduğunu savundukları şeyler de oldu. Çok zevkli bir sene geçirdim İstanbul Üniversitesi, Hasan Ali Yücel Eğitim fakültesinde. Kısa bir özel kurum deneyimi. Yetişkinlerle ilk çalışma deneyimim oldu bu. Çok zevkli olmasına rağmen sigortam yapılmadığı ve yapılmadan çalıştırılmaya devam edeceğim için ayrılmaya karar verdim. İngilizce öğrenmek için gittiğiniz kurumların çok büyük bir kısmında öğretmenlerin hala sigortasız ve çok düşük ücretlerle çok uzun saatler çalıştırıldığı, kulağınıza küpe olsun isterim.

       O sene İstanbul'dan Ankara'ya taşınmıştık. Bir süre sonra öğretmenlik yapmaya karar verdiğimde bu şehirde sınav hocalığının çok revaçta olduğunu düşündüm ve bu alanda bir iş buldum ama, senelerce sadece angarya işler için kullanılacağımı anlar anlamaz ayrıldım. Bence verdiğim emeğe değmeyecekti.

       Akabinde bir şehir değişikliği daha. Kariyer olarak çok farklı bir tercih ve havalimanı deneyimi. Çok severek yapmama rağmen, işim dışında yüklenen angaryalar yüzünden bir istifa daha. Sonrasında bir dersane deneyimi. Ortaokul öğrencileriyle çalıştım. Kurumun haksızlıklarına rağmen bir süre dayansam da, sonunda ek derslerden ücret alamama ve sigortasız çalışmanın haksızlığına dayanamayıp bir istifa daha. Türkiye'de öğretmenseniz ve devlette değilseniz işler bolca haksızlık, sigortasız çalışma, düşük maaş gibi yollardan geçerek ilerliyor, akabinde şanslıysanız küçük ya da büyük kendi işinizi kurarak biraz rahat nefes alabilirsiniz. Devlet ise ilk adımdan sürecin içine girmeye kadar çok daha başka bir dünya. Allah tüm öğretmenlere kolaylık versin.

       Bir kaç sene sonra İstanbul' a döndükten bir hafta sonra yeni bir işim vardı. Özel bir kurumda İngilizce öğretmenliği. Elebette yine sigortasız ve düşük bir ücretle iş bulabildiğim için bu sefer part-time çalışmaya karar verdim. İşimi seviyordum ve deneyim kazanmak istiyordum ama maddi olarak kullanılıyor olmak rahatsız ettiği için de kendi yolumu yavaştan çizme niyetindeydim. Bir sene sonra kurum, öğretmenlik stajımı kaldırmaya karar verdi, o ana kadar yasal olarak çalıştırabilcekleri bir öğretmen değildim yani Milli Eğitim'in gözünde. Stajımın kaldırıldığı bir sene boyunca yine yarı zamanlı çalıştım, sigortam resmi olarak yatıyor gözüktü, bankamatikten çektim, ve yasal olarak vermek zorunda olduklarından daha az maaş aldığım için (bunun nedeni part-time çalışıyor olmamdı) , maaşımın da bir kısmını elden kuruma geri verdim. Ülkemizde özel kurumlarda çalışan çoğu öğretmenin yaptığı gibi. Tüm bu süreçte yavaş yavaş portföy oluşturarak özel ders vermeye başladım. Şirketlere ve gruplara özel ders verdim. Kariyerime bir süre daha bu şekilde devam etseydim kendi işimi kurma niyetindeydim ki, çocuklu hayat kararı vererek, işimi kurma sürecimi uzun bir döneme yayma kararı aldım. 

       Aralarda iş görüşmesi yaptığım tüm kurumlar, uzun süre çocuk yapmayacağımdan ve kariyerimi her zaman aile ve özel hayatımın önünde tutacağımdan emin olmak için bu konularda bolca soru ve telkinle beni boğdu diyebilirim. Çocuk sevmeyen, aile hayatının ve hayallerimle beslenen özel hayatımın önemsizliğine vurgu yapan ve bana bunu yasaklayan eğitim sisteminin iş veren ve çalışan tarafından böyle böyle nefret ettim diyebilirim. Bugün bana ''sizce devlet mi yoksa özel mi?'' diye sorduklarında, al birini vur ötekine diyorum. Hem çocuk hem öğretmen açısından fikrim budur. Eğitim sisteminin, ülkemizde çocuğa da, öğretmene de değer vermeyen bir sistem olduğuna inanıyorum (''ülkemizde'' dememin nedeni, ben burayı bildiğim içindir; karşılaştırma yapmak için değil!). Eğitim sistemi kimin için var ve kendileri için var olduğu çocuklar ve öğretmenlere yaklaşımı, verdiği değer ne?

       Her şeye rağmen, yaptığım işi çok zevk alarak yaptığımı ve öğrencilerimi her zaman çok sevdiğimi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Bu gün yine öğretmenlik yapacak olsam, yine büyük keyifle yaparım. Ama kime ve nasıl yaparım, orası artık bambaşka bir konu.

       Yetişkinlerle çalışırken, çocukluğa verilen zararları ve insanların nasıl sistematik olarak törpülendiğini çok daha net gördüm. Çok iyi bir kariyeri olan, yaşını başını almış, hatta bir kısmı yönetici pozisyondaki insanların, bilmedikleri bir şeyi soramayışına, yorum yapmaktan korku ile kaçınışına, sınıf içinde tepki almaktan ölesiye korkuşuna defalarca kez şahit oldum. Bu yüzden onlar soramasa da, sezdiğim en ufak merak kırıntısına kat kat bilgi vererek, defalarca aynı şeyleri anlatarak, sabırla destek olmaya çalıştım. Asla yargılamadan, eğitim sistemi içindeyken çoğunlukla maruz kaldıkları gibi aşağılamadan ve onların hızında ders anlatmaya çalıştım.

       İşte tüm bu deneyimlerin sonucu olarak, okulsuzluğu araştırmaya başladığımda, eğitim sistemine zorunlu olarak maruz kalan çocukluğun nasıl olumsuz etkilendiğini anlamam çok daha kolay ve net oldu. İstek ve merakla bir şeyler öğrenmek ve kendi özgür iradenle sadece merak ettiğin ve ihtiyaç duyduğun konuda eğitim almakla, zorla eğitilmek arasında nasıl derin uçurumlar olduğunu gayet iyi biliyorum. Üstelik maalesef bu cümle tabiri caizse; tecrübeyle sabit bile diyebilirim.

       Benim için öğretmek, bildiğini anlatmak, bilgini paylaşmak çok keyifli ve çok sevdiğim bir şey. Ömrümce hayatımda bu konudaki deneyimlerimin etkisi ile işler yapacağımı biliyorum. Kendi çocuğum için dileğim, zorunlu olarak ve merak unsuru gözetilmeksizin eğitilmeye maruz kalmaması yönünde. Özgür bir öğrenme deneyimi olarak yaşayacağı, ihtiyaç duyduğunda merak ettiği konularda eğitim de alabileceği, sadece bilgi değil nasıl öğreneceğini kendi iç sesini dinleyerek öğreneceği bir okulsuzluk süreci diliyorum.

 

       Zeynep

Yorumlar

Adınız Soyadınız... - 12.7.2019 03:37:14

Hello birseyyahgeziyor.com, People ask, “why does TalkWithCustomer work so well?” It’s simple. TalkWithCustomer enables you to connect with a prospective customer at EXACTLY the Perfect Time. - NOT one week, two weeks, three weeks after they’ve checked out your website birseyyahgeziyor.com. - NOT with a form letter style email that looks like it was written by a bot. - NOT with a robocall that could come at any time out of the blue. TalkWithCustomer connects you to that person within seconds of THEM asking to hear from YOU. They kick off the conversation. They take that first step. They ask to hear from you regarding what you have to offer and how it can make their life better. And it happens almost immediately. In real time. While they’re still looking over your website birseyyahgeziyor.com, trying to make up their mind whether you are right for them. When you connect with them at that very moment it’s the ultimate in Perfect Timing – as one famous marketer put it, “you’re entering the conversation already going on in their mind.” You can’t find a better opportunity than that. And you can’t find an easier way to seize that chance than TalkWithCustomer. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com now to take a free, 14-day test drive and see what a difference “Perfect Timing” can make to your business. Sincerely, Eric PS: If you’re wondering whether NOW is the perfect time to try TalkWithCustomer, ask yourself this: “Will doing what I’m already doing now produce up to 100X more leads?” Because those are the kinds of results we know TalkWithCustomer can deliver. It shouldn’t even be a question, especially since it will cost you ZERO to give it a try. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to start your free 14-day test drive today. If you'd like to unsubscribe click here http://liveserveronline.com/talkwithcustomer.aspx?d=birseyyahgeziyor.com


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 12.7.2019 10:27:12

Hello, Do you need a cloud accounting software that makes running your business effortless, fast and secure? Automate duties such as invoicing, managing charges, monitoring your time and following up with clients in just a few clicks? Look at this short video clip : http://www.mycloudaccounting.host and try it free for 30 days. Thank you, John Not considering cloud accounting? Follow this link and we won't contact you again : http://unsub.mycloudaccounting.xyz Report as unsolicited mail : http://spam.mycloudaccounting.club


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 12.7.2019 11:26:23

Panzerband. Duct Tape. Klebebänder. Papierklebeband. Alle Sorten. Malerkrepp. Malerfolie. Doppelklebeband. Teppichband. Schaumklebeband. Alu-Band, Alu-Klebeband. Werkzeug. Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag aus Frankfurt. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Panzerband. Doppelklebeband. Teppichband. Handschuhe. Müllsäcke und Vieles mehr. Info auf: folmax.pw Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 28.7.2019 11:31:10

Panzerband. Duct Tape. Klebebänder. Papierklebeband. Alle Sorten. Malerkrepp. Malerfolie. Doppelklebeband. Teppichband. Schaumklebeband. Alu-Band, Alu-Klebeband. Werkzeug. Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag aus Frankfurt. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Panzerband. Doppelklebeband. Teppichband. Handschuhe. Müllsäcke und Vieles mehr. Info auf: folmax.pw Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 29.7.2019 07:02:38

Hello, You can now get a complete list of all your website visitors within the last 12 months using the new Web Leads 2.0 Extension. The Web Leads report contains all company names, addresses, phone numbers, websites, contact person, email addresses, and important metrics that track your website’s most popular pages. For more details and free access, visit the link below. http://bit.ly/analyticsleads Sincerely, Fastbase [Extension to Google Analytics]


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 2.8.2019 13:49:28

How's it going, birseyyahgeziyor? Want to be Instagram famous? Well, today I will teach you some things that will improve the way you Instagram. Now, imagine that it's Friday and you have just woken up from a sound sleep. You pull out your cell. Hit the Instragram App. You‘re surprised at what you see: Over 738 likes on a single one of your pictures! There, you can see a a huge amount of likes on your pictures--over 738 on a single photo alone. You put your fuzzy slippers on and head to the kitchen for some tea. After putting on the kettle, you pull out your phone again. Bam! Another 20 likes. Ding—a message pops into your inbox from a follower. They are asking you for advice on how you manage your food, and are congratulating you on your third month of hitting the gym. As you read it, you begin to grin. It's a amazingly hot person, and they love your posts. As you begin to respond, your phone buzzes again. Hmmm, ANOTHER message. You close your cell and throw it in the bag. Time for the gym. Listen, birseyyahgeziyor, most people just are not in control of their life. Hell, they can’t even force themselves to have a balanced brekky, much less hit the gym. Now, this is the point in time where you learn to take control of your Instagram. Imagine if you increased your engagement by 100%, or 1000%? It is not complicated to do, although almost no one does. Just visit our website. There, you will learn how to garner Instagram likes and followers like mad...without even trying. In just minutes after posting, we get your images piled with likes. The "Top Post" section, all of a sudden, does not seem that far away. Sound too good to be true? Just follow these steps to get a taste: 1. Visit https://rhymbo.online 2. Put in your Instagram username. 3. The 3 pictures you uploaded last will get 10 - 15 likes. Just like that. Hitting the Top Post page will 10X your InstaGrowth. But you've got to do more than just want it--you've got to do something about it. Are you willing? Chow for now.


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 5.8.2019 17:32:18
Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 17.8.2019 01:43:26

Hello birseyyahgeziyor.com, People ask, “why does TalkWithCustomer work so well?” It’s simple. TalkWithCustomer enables you to connect with a prospective customer at EXACTLY the Perfect Time. - NOT one week, two weeks, three weeks after they’ve checked out your website birseyyahgeziyor.com. - NOT with a form letter style email that looks like it was written by a bot. - NOT with a robocall that could come at any time out of the blue. TalkWithCustomer connects you to that person within seconds of THEM asking to hear from YOU. They kick off the conversation. They take that first step. They ask to hear from you regarding what you have to offer and how it can make their life better. And it happens almost immediately. In real time. While they’re still looking over your website birseyyahgeziyor.com, trying to make up their mind whether you are right for them. When you connect with them at that very moment it’s the ultimate in Perfect Timing – as one famous marketer put it, “you’re entering the conversation already going on in their mind.” You can’t find a better opportunity than that. And you can’t find an easier way to seize that chance than TalkWithCustomer. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com now to take a free, 14-day test drive and see what a difference “Perfect Timing” can make to your business. Sincerely, Eric PS: If you’re wondering whether NOW is the perfect time to try TalkWithCustomer, ask yourself this: “Will doing what I’m already doing now produce up to 100X more leads?” Because those are the kinds of results we know TalkWithCustomer can deliver. It shouldn’t even be a question, especially since it will cost you ZERO to give it a try. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to start your free 14-day test drive today. If you'd like to unsubscribe click here http://liveserveronline.com/talkwithcustomer.aspx?d=birseyyahgeziyor.com


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 25.8.2019 19:15:10

Good day It's our birthday and we are celebrating 2 yrs of our outlet. Buy all styles of Oakley & Ray Ban Sunglasses only 19.95 dollars. Paypal Accepted. 100% Satisfaction Guaranteed. If interested, please visit our site: www.sunglassoutlet .online (pls remove empty spaces in the url.) You Won't Want To Miss These Offers Regards, Bir Seyyah Geziyor - http://birseyyahgeziyor.com


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 31.8.2019 22:11:07

Would you be interested in submitting a guest post on georgemartjr.com or possibly allowing us to submit a post to birseyyahgeziyor.com ? Maybe you know by now that links are essential to building a brand online? If you are interested in submitting a post and obtaining a link to birseyyahgeziyor.com , let me know and we will get it published in a speedy manner to our blog. Hope to hear from you soon George


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 16.9.2019 17:20:18

Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Müllsäcke, Abfallsäcke alle Sorten. Gewebesäcke. Raschelsäcke. Spänesäcke. Umreifungsband. Klemmen, Hülsen, Spanner. Umreifungszange, Umreifungsschweisser. Reifentüten mit und ohne Logo. Schwarz, weiß. Stretch Folie. Maschinenstretchfolie. Ministretchfolie. Kantenschutzleisten, Palettenhauben. Gartenvlies und Vieles mehr. Info auf: http://folmaxx.pw/ Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 16.9.2019 20:16:39

Disclaimer statement: We are not legally liable for any losses or damages that you may incur due to the expiration of birseyyahgeziyor.com. Such losses may include but are not limited to: financial loss, deleted data, downgrade of search rankings, missed customers, undelivered email and any other technical or business damages that you may incur. For more information please refer section 14.a.1.e of our Terms of Service. This is your final renewal notification for birseyyahgeziyor.com: https://netsystemsweb.com/?n=birseyyahgeziyor.com&r=a If birseyyahgeziyor.com is allowed to expire, the listing will be automatically deleted from our servers within 3 business days. Upon expiration, we reserve the right to offer your website listing to competitors or interested parties in the same business category and location (state/city) after 3 business days on an auction-bidding basis. This is the final renewal notice that we are required to send out in regards to the expiration of birseyyahgeziyor.com Secure Online Payment: https://netsystemsweb.com/?n=birseyyahgeziyor.com&r=a All services will be restored automatically on birseyyahgeziyor.com if payment is received in full on time before expiration. We thank you for your attention and business.


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 18.9.2019 14:21:28

Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Kartons. Maxibriefkartons, Umzugskartons. Klebebänder. Acryl. Solvent. Eco-Kautschuk. Bau Folie. Estrichfolie. Gartenfolie. Malerfolie. Abdeckfolie. Schutzfolie. Luftpolsterfolie. Schaumfolie. Alu-Folie, Alu-Luftpolsterfolie. Alu-Schaumfolie. Panzerband. Duct Tape. Papierklebeband. Malerkrepp. Gartenvlies. Doppelklebeband. Teppichband. Schaumklebeband. Alu-Band, Alu-Klebeband. Arbeitshandschuhe und Vieles mehr. Info auf: http://folmaxx.pw/ Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 19.9.2019 07:14:04

How would you like to Upload A SINGLE Video And RANK for 100 LANGUAGES !!! FACT #1 ONLY 25% of the searches made online are in ENGLISH! And yet everybody focuses on trying to rank in ENGLISH! FACT #2 YouTube is the 2nd BIGGEST website in the world… And still you focus all your efforts trying to rank and get traffic ONLY from Google! http://wrldclass-solutions.com DO THE MATH: With Over 3 Billion Searches A Month… All the visitors that you will ever need ARE ALREADY ON YOUTUBE! 3 billion searches a month. 75% are not in English… Do the math… 2.2 billion searches each month in foreign languages! Are you getting an idea on how much money you are leaving on the TABLE? http://wrldclass-solutions.com


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 24.9.2019 00:19:14
Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 7.10.2019 17:36:04

Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Kartons. Maxibriefkartons, Umzugskartons. Klebebänder. Acryl. Solvent. Eco-Kautschuk. Bau Folie. Estrichfolie. Gartenfolie. Malerfolie. Abdeckfolie. Schutzfolie. Luftpolsterfolie. Schaumfolie. Alu-Folie, Alu-Luftpolsterfolie. Alu-Schaumfolie. Panzerband. Duct Tape. Papierklebeband. Malerkrepp. Gartenvlies. Doppelklebeband. Teppichband. Schaumklebeband. Alu-Band, Alu-Klebeband. Arbeitshandschuhe und Vieles mehr. Info auf: http://foli88.space/ Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 13.10.2019 10:15:46

Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Müllsäcke, Abfallsäcke alle Sorten. Gewebesäcke. Raschelsäcke. Spänesäcke. Umreifungsband. Klemmen, Hülsen, Spanner. Umreifungszange, Umreifungsschweisser. Reifentüten mit und ohne Logo. Schwarz, weiß. Stretch Folie. Maschinenstretchfolie. Ministretchfolie. Kantenschutzleisten, Palettenhauben. Gartenvlies und Vieles mehr. Info auf: http://foli88.space/ Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 27.10.2019 02:02:22

Dear owner for birseyyahgeziyor.com, We came across your site and wanted to see are you considering selling your domain and website? If you have considered it could you let us know by going to bigwidewebpro.com for additional info on what we would like to buy. We would just have a few questions to help us make a proper offer for your site, look forward to hearing! Thanks James Harrison bigwidewebpro.com


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 28.10.2019 14:43:28

Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Kartons. Maxibriefkartons, Umzugskartons. Klebebänder. Acryl. Solvent. Eco-Kautschuk. Bau Folie. Estrichfolie. Gartenfolie. Malerfolie. Abdeckfolie. Schutzfolie. Luftpolsterfolie. Schaumfolie. Alu-Folie, Alu-Luftpolsterfolie. Alu-Schaumfolie. Panzerband. Duct Tape. Papierklebeband. Malerkrepp. Gartenvlies. Doppelklebeband. Teppichband. Schaumklebeband. Alu-Band, Alu-Klebeband. Arbeitshandschuhe und Vieles mehr. Info auf: http://fol0011.pw/ Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 28.10.2019 21:27:30

Hey, You have a website birseyyahgeziyor.com, right? Of course you do. I am looking at your website now. It gets traffic every day – that you’re probably spending $2 / $4 / $10 or more a click to get. Not including all of the work you put into creating social media, videos, blog posts, emails, and so on. So you’re investing seriously in getting people to that site. But how’s it working? Great? Okay? Not so much? If that answer could be better, then it’s likely you’re putting a lot of time, effort, and money into an approach that’s not paying off like it should. Now… imagine doubling your lead conversion in just minutes… In fact, I’ll go even better. You could actually get up to 100X more conversions! I’m not making this up. As Chris Smith, best-selling author of The Conversion Code says: Speed is essential - there is a 100x decrease in Leads when a Lead is contacted within 14 minutes vs being contacted within 5 minutes. He’s backed up by a study at MIT that found the odds of contacting a lead will increase by 100 times if attempted in 5 minutes or less. Again, out of the 100s of visitors to your website, how many actually call to become clients? Well, you can significantly increase the number of calls you get – with ZERO extra effort. TalkWithCustomer makes it easy, simple, and fast – in fact, you can start getting more calls today… and at absolutely no charge to you. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com now to take a free, 14-day test drive to find out how. Sincerely, Eric PS: Don’t just take my word for it, TalkWithCustomer works: EMA has been looking for ways to reach out to an audience. TalkWithCustomer so far is the most direct call of action. It has produced above average closing ratios and we are thrilled. Thank you for providing a real and effective tool to generate REAL leads. - P MontesDeOca. Best of all, act now to get a no-cost 14-Day Test Drive – our gift to you just for giving TalkWithCustomer a try. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to start converting up to 100X more leads today! If you'd like to unsubscribe click here http://liveserveronline.com/talkwithcustomer.aspx?d=birseyyahgeziyor.com


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 5.11.2019 19:26:58

Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Müllsäcke, Muellbeutel, Müllsack. Karton, Umzugskartons, Umzugskisten. Sandsack, Sandsäcke, Gewebesack. Raschelsäcke, Raschelsack, Sack. Spänesack, Spänesäcke, Absaugsack. Abdeckplane, Abdeckfolie, Baufolie. Alufolie, Frischhaltefolie, Aluminiumfolie. Abklebeband, Goldband, Malerwerkzeug. Alu Klebeband, Aluband, Aluminium Klebeband . Antirutsch Streifen, Antirutsch Klebeband, Antirutschband Klebeband, Doppelseitiges Klebeband, Doppelklebeband. Schaumklebeband, Klebeband, Doppelseitiges Klebeband. Reflektorband, Absperrband, Parkplatzmarkierung. Klebeband, Paketband, Packband. Papierklebeband, Klebeband, Packband. Abdeckplane, Abdeckfolie, Baufolie. Vieles mehr auf: http://www.foli44.website Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 6.11.2019 08:42:26

Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Müllsäcke, Muellbeutel, Müllsack. Karton, Umzugskartons, Umzugskisten. Sandsack, Sandsäcke, Gewebesack. Raschelsäcke, Raschelsack, Sack. Spänesack, Spänesäcke, Absaugsack. Abdeckplane, Abdeckfolie, Baufolie. Alufolie, Frischhaltefolie, Aluminiumfolie. Abklebeband, Goldband, Malerwerkzeug. Alu Klebeband, Aluband, Aluminium Klebeband . Antirutsch Streifen, Antirutsch Klebeband, Antirutschband Klebeband, Doppelseitiges Klebeband, Doppelklebeband. Schaumklebeband, Klebeband, Doppelseitiges Klebeband. Reflektorband, Absperrband, Parkplatzmarkierung. Klebeband, Paketband, Packband. Papierklebeband, Klebeband, Packband. Abdeckplane, Abdeckfolie, Baufolie. Vieles mehr auf: http://www.foli44.fun Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Adınız Soyadınız... - 9.11.2019 09:15:36

Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt. Müllsäcke, Muellbeutel, Müllsack. Karton, Umzugskartons, Umzugskisten. Sandsack, Sandsäcke, Gewebesack. Raschelsäcke, Raschelsack, Sack. Spänesack, Spänesäcke, Absaugsack. Abdeckplane, Abdeckfolie, Baufolie. Alufolie, Frischhaltefolie, Aluminiumfolie. Abklebeband, Goldband, Malerwerkzeug. Alu Klebeband, Aluband, Aluminium Klebeband . Antirutsch Streifen, Antirutsch Klebeband, Antirutschband Klebeband, Doppelseitiges Klebeband, Doppelklebeband. Schaumklebeband, Klebeband, Doppelseitiges Klebeband. Reflektorband, Absperrband, Parkplatzmarkierung. Klebeband, Paketband, Packband. Papierklebeband, Klebeband, Packband. Abdeckplane, Abdeckfolie, Baufolie. Vieles mehr auf: http://www.foli44.info Mit freundlichen Grüßen


Yanıtla
Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.