birseyyahgeziyor.com
5. Bizim yolumuz

             

       Okulsuzluk, özellikle ülkemiz için oldukça uç bir tercih olarak algılanıyor. Zira dünyada bu konuya bakış nasıl dersek, şahsi fikrim yine uç olarak kabul edildiği yönünde. Ki insanlığın başlarında aslında bu doğal öğrenme süreci herkes için geçerliyken, bir şeyler oluyor ve eğitim bir şekilde bir sisteme oturtuluyor. Günümüzde neredeyse hiç kimse tarafından yapısı ve geldiği yer sorgulanmayan, sadece kabul edilen bir sistem. İnsanın doğası ve yaradılışı açısından bakıldığında bu sisteme maruz kalmak, çocuklarımızı buna maruz bırakmak ne kadar doğrudur, ya da neresi yanlıştırı soran, sorgulayan pek yok gibi.

       Elbet bu sorgulamaları yapanlar, yayınlanmış çeşitli araştırma sonuçlarından bu sorgulama seviyesine ulaşanlar, çocukları için bunu tercih edenler var. Dünyada okulsuz bir öğrenme deneyimini yaşam tarzı olarak benimsemiş pek çok aile ve eğitim sistemi eleştirilerini de yanına katarak okulsuz bir öğrenme deneyimini tavsiye eden eğitimciler, bilim insanları var. Kiminin tüm söylediklerinden bir kaç şeyi bu konuya yormak mümkünken, kimisi dolu dolu anlatıyor bunları, misal Peter Gray.

       Gel gör ki, biz de biraz araştırma, biraz kitaplarla bu konuda bir fikre sahip olduktan sonra anladık ki, bu bir eğitim sistemi ya da tarzı değil de; aslında bolca özgür öğrenme deneyimi içeren bir yaşam tarzı. Tüm aile tarafından benimsenmesi önemli. Bu cümleleri kuruyor olmam hem okulsuzluk yapan aileleri gözlemlemem hem de kendi tecrübe ettiklerimiz sonucu diyebilirim.

       Blogumda ya da sosyal medyada bu konuda paylaştığım hiç bir şey, ''siz de bunu yapın'' demek için yazılmıyor. Bu bize ait bir tercih ve sadece kendi okulsuzluk deneyimimizi yazıyorum. Kim bunu nasıl yapar, topluma bu nasıl sunulabilir gibi soru işaretleri için cevaplarım yok!

       Eğer okulsuzluk gibi bir niyetiniz varsa, bunu yapanların neler yaptığını araştırarak öğrenebilir, hatta o insanlarla (ülkemizde olsun, dünyada olsun) günümüz teknolojisi sayesinde iletişim kurup, deneyimleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz, fikir alışverişi yapıp, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Biz, dünyada okulsuzluğu yaşam tarzı olarak tercih etmiş sayısız aileden sadece bir tanesiyiz. 

       Dolayısıyla, bu tercih ile ilgili sorularınıza sadece kendi deneyimim ışığında ve kendime ait fikirlerim çerçevesinde cevap verebilirim. Bunu tercih etmeniz için size gaz ya da cesaret veremem! Eğitim sistemindeki sorunlara çözüm sunamam, toplumsal olarak okulsuzluk nasıl uygulanabilire verecek cevabım da yok! İkisi de çalışan ebeveyn ile okulsuzluk nasıl olur bilmiyorum, bizim ailemizde ben çalışmıyorum çünkü. Ebeveynlerden birisi okulsuzluğa karşı ise bu durumda yapılabilir mi ya da nasıl yapılır onu da bilmiyorum inanın. Bizim ailemizde biz iki ebeveyn olarak okulsuzluk tercihimiz konusunda hemfikiriz çünkü. Ayrıca geniş ailemizden de karşı çıkan ya da bu tercihimizi sorgulayan, bizi zorlayan hiç kimse olmadığı gibi, genel olarak bu konuda hep saygı gördük. Keza arkadaş çevremizden de saygı çerçevesinde sorular ve meraklarla karşılaştık ve ben çoğu arkadaşımın yumuşak yaklaşımını bile çok mutluluk verici buluyorum şu süreçte.

       Herkes okulsuzluk yapabilir, yapmalı ya da yapsın demiyorum, diyemem. Eğitim sistemine karşıyım diyemem, o kadar büyük ki, ona karşı olmak için harcayacağım enerjimi şahsi tercihimiz olan okulsuzluğa harcamayı tercih ediyorum desem daha doğru olur.

       Sonuç olarak, tercihiniz okulsuzluk gibi bir şey olacaksa, paylaşımlarımız size iyi gelebilir.

       Okulsuzluk gibi bir tercihi hiç yapmayacak ama nasıl olduğunu merak ediyorsanız, paylaşımlarımız size ilginç gelebilir.

       Okulsuzluk gibi bir tercih size yanlış ya da gereksiz geliyorsa, paylaşımlarımız hayata bakış açınızda değişiklikler yaratabilir.

       Yazılarımı hangi şekilde okursanız okuyun, merak ettiğiniz her ne olursa olsun, size her zaman cevap vereceğim tarz gibi, saygı çerçevesinde olduğu sürece lütfen aklınıza gelen hiç bir soruyu sormaktan çekinmeyin.

 

İyi okumalar ...

 

Zeynep

Yorumlar

kardelen - 21.3.2019 05:21:25

keşke bu cesareti benimle birlikte içselleştirebilecek bir eşim olsaydı..en başta, en lazım nokta bu bence.çünkü içinde bulunduğumuz toplum, onların 'alıştıkları şeyler dışında ' tercihlerini yaşamak isteyenlere çok da saygılı bir toplum değil...hoşgörü kelimesini kullanamıyorum bile, çünkü o daha bir üst olgunluk sınıfıdır bence..ve eşler bu cesarette eşsiz bir destektir.. iki evladım var ve okul hayatlarıyla birlikte hayatımın bu en anlamlı parçalarıyla okul saatleri boyunca ayrı kalmak zorunda olmaktan gerçekten nefret ederek 13 yılım yok olup gitmiş sayıyorum.. çünkü okul hafta içi 'canımız ne isterse' BİRLİKTE anlar-anılar paylaşma hakkımızı elimizden koparıp alıyor..okulda geçen sürenin vermiş olduğu kod bozukluğuyla da yıllar içerisinde 'okul olmayan saatlerde' de çocuklar zamanla ebeveynleriyle giderek daha az zaman geçirip, daha az anılar biriktiriyorlar..eğitimde kalıplanmış binalar ve mecburi saatler bu kod bozukluğunda birinci etken bence.. hayalimdeki eğitim..diyerek başlasam acaba buna bizdeki sistem ve dar kafalar ne kadar müsaade ederler? oysaki hiçbir zararının olmayacağına da eğitim ve gelişim açısından eminim..bakın Zeynep hanım görüyor musunuz gayet emin olduğum şeyi uygulamaya geçirme hakkında neleri düşünmek zorunda bırakılmışım? yıllardır inandığım 'eğitim dört duvara hapsedilemez' fikrimin çok şükür 'biraz da internetin yıktığı duvarlarla ve teknolojik gelişmenin zorlamasıyla' başkalarınca da ihtiyaç hissedilen şey olduğunu görmek gerçekten bunca olumsuzluğa rağmen umut verici..ve sizin gibi genç annelerin buna cesaret edebilmelerini yürekler dolusu tebrik ediyorum..ve size omuz veren eşinize teşekkürlerimi sunuyorum.. okulsuzlukla ilgili hayat tecrübelerim var..13 yıl öncesi pırıl pırıl sayfalar olarak düşündüğüm yıllar..okulsuz yıllar..benim tecrübelerim her iki durumdan da biraz farklı bir versiyon aslında..ne okulsuz eğitim tarzında ne de ev okul tarzında değil..adlandırma olarak 'ev okul' gibi ama belirli bir müfredat ve ders başı olmadığı için de okulsuzluk tarzında bir tarz..çocuğun merak etmesini beklemek yerine merakını uyandıracak yöntemlerle 'öğrenmek istediği anı' bile hesaplamadan hayatın içinde öğrenmesine yol açmak.. biraz karışık oldu evet..vakit geç olduğu için yaşadıklarımdan örneklerle açmaya çalışacağım müsait vakitte inşaallah.. bence hayatın anlamı; insan sadece öğrenmek için kodlanmış ve bundan haz alan bir varlıktır..hayatın her anı öğrenmedir aslında..


Yanıtla
Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.