birseyyahgeziyor.com
7. Okulsuzluk nedir?

               

       Okulsuzluk ve ev okulu genel olarak birbirine karıştırılan kavramlar. Ev okulu, ingilizcedeki ''homeschooling'' kelimesinin tercümesiyken, okulsuzluk ''unschooling'' kelimesinin dilimize çevrilmiş halidir.

        Ev okulu ya da evde eğitim kısaca, çocuğun öğretmenlerinden, bir müfredat takip ederek okulda aldığı eğitimi, evinde ebeveynlerinden, özel öğretmenlerden ya da ders verebilecek diğer ebeveynlerden alabildiği alternatif bir eğitim tarzıdır.

       İlk olarak Amerika’da 1960’lı yıllarda, okullardaki eğitime alternatif olarak veliler tarafından uygulanmaya başlanan bu eğitim tarzı dünyada Amerika, Norveç, Yeni Zelanda, Çek Cumhuriyeti, Sri Lanka gibi yaklaşık 38 ülkede yasal olarak uygulanmakla birlikte, ülkemizde henüz yasal değildir. Mesela, Almanya’da yasaktır!

       Amerika’da yasal olarak uygulanışı; bir okula, ev-okullu olarak kayıtlı olmak, bir müfredat satın alarak dersleri dışarıdan takip etmek ve her dönem ya da sene sonunda sınıf geçme sınavlarına girerek sonuçta diploma almak şeklindedir (uygulanması eyaletlere göre farklılıklar gösterebilir).

       Ev okulu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Tülay Kaya tarafından yazılmış “ABD’de ev okulu uygulamasının tarihsel gelişimi ve bugünkü durumu üzerine bir değerlendirme” yi

 

➡️ http://www.academia.edu/19988079/ABD_de_ev_okulu_uygulamasının_tarihsel_gelişimi_ve_bugünkü_durumu_üzerine_bir_değerlendirme 

linkinden okuyabilir, fazlası için wikipedia gibi kaynaklardan araştırma yapabilirsiniz. 🖤

 

       Okulsuzluğun ise, ''ev okulu kavramının yayılmasından sonra ortaya çıkan “deschooling” kelimesinden türetildiği tahmin ediliyor'' diyor wikipedia. Deschooling ise, eğitim hayatına okulda başlamış ama çeşitli nedenlerden dolayı öğrenme sürecine okula gitmeyerek devam eden çocukların, okulun kendileri için olumsuz etkilerinden arınma sürecine verilen ad. 

       Unschooling yani dilimizde “okulsuzluk” olarak kabul görmüş kavram ise ev-okulundan(homeschooling) oldukça farklı. Okulsuzluk kavramı, okula gitmemekten çok daha derin bir alternatif bakış açısı. Alternatif eğitim demeye dilim varmıyor çünkü çocukların, bu bakış açısı içinde, ''eğitilmesi gereken varlıklar'' olarak görülmediğini düşünüyorum. 

       Okulsuzlukta çocuğun öğrenme süreci çocuğun hazır olması ve meraklı olması gibi süreçlerle yolunu buluyor. Bu da ebeveyn(ler)in çocuğa tamamen güvenmesi ile mümkün oluyor kanısındayım. Çocuk kendi öğrenme tarzını;  içgüdülerine ve kendini dinleyerek, dünyayı gözlemleyerek edindiği kişisel ve çevresel deneyimlere göre keşfediyor. Bu keşif sonucu çocuk kendi tarzında, karşısına çıkan ya da öğrenmek istediği-merak ettiği konu her ne ise onu nasıl öğreneceğini biliyor. Kendi kendine öğrenmeyi öğrenen çocuk için hayatının her döneminde dışsal bir etkiye ihtiyaç duymadan öğrenmek mümkün hale geliyor. 

       Yazmaya-anlatmaya çalıştığım bu kısacık özetin, bugüne kadar bu konuda araştırıp ve okuyup öğrendiklerime, bir öğretmen ve anne olarak şahsi deneyimlerime ve bu konuda oldukça kafa yorarak eşim İbrahim'le yaptığımız sohbetlere dayandığını belirtmek isterim. Zira okulsuzluk, onu tercih eden her ailenin, kendi içinde oldukça farklı yaşadığı, biricik bir deneyim.

 

       Zeynep

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.