birseyyahgeziyor.com
8. Çocuğumuza biz mi öğretmenlik yapacağız?

             

       Sık sık gelen sorulardan biri de, çocuğumuza bizim mi öğretmenlik yapacağımız ve kendimizi bu kadar donanımlı görüp görmediğimiz.

       Eğer konu öğretmek üzerine şekillenen bir konu olsaydı, ya da niyetimiz ev okulu yapmak olsaydı; gayet rahat bir şekilde, ''evet kendimizi o kadar donanımlı görüyoruz'' der, kestirip atabilirdim. Ayrıca gerektiğinde diğer eğitimcilerden de yardım alabileceğimizi eklerdim. Ben Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu bir İngilizce öğretmeniyim. Ayrıca ikinci-üçüncü dil öğrenme, sabun, ekmek, sirke vs. yapımı, defter yapmak, fotoğrafçılık gibi hobilerimle hayatıma anlam katmaktan zevk alan birisiyim. İbrahim Veteriner fakültesi ve İşletme mezunu, yirmiüç senelik bir havacılık kariyeri olan, dalış gibi hobileriyle hayatını zenginleştiren birisi. Okumayı, öğrenmeyi seven bireyleriz. İkimizin de hayattaki en büyük tutkumuz dünyayı gezmek. Yaşamımızdaki tercihlerimizi de, büyük oranda bu tutkumuza uygun şekilde yaparak, geziyoruz. Konu ''eğitimli miyiz, eğitim verebilir miyiz, o kadar dolu muyuz'' gibi yerlere gelirse, muhabbet bu bahsettiğim noktalardan devam da edebilir. Ama okulsuzluk, bizim çocuğumuzu eğittiğimiz bir durum olmadığı için, bizim eğitimlerimiz ve yetkinliğimiz de bu noktada tartışılacak şeyler değil bizim için. 

       Okulsuzlukta, gidişat tamamen çocuğun neleri öğrenmek istediğine kendisi karar verip, öğrenme tarzını keşfedip, ailesinden talep ettiklerini, ailesinin sunduğu olanakları kullanarak özgür bir öğrenme deneyimi yaşaması şeklinde gelişiyor. Bunların ayrıntılarına diğer bölümlerde de değineceğim için burada kısaca bahsedip geçiyorum. Merak ettiğiniz diğer soruların cevapları ile görüşmek üzere.

 

       Zeynep

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.