birseyyahgeziyor.com
16. Okulsuluğun maliyeti nedir?

                   

       Biz Seyyah için okulsuzluğa, kreş yaşı olarak kabul edilen 2,5 yaş civarında karar verdik. Şu anda beş yaşında. Daha önceleri okulsuzluğun maliyetleri ile ilgili yazdığım yazılarda, bir ''sudan ucuz'' yazmadığım kalmıştır herhalde. Çünkü çocuğumuz daha da küçükken, ayda 600-2000 lira arasında değişen maliyetlerde bir kreşe ödeme yapmaktansa; bizim çocuk, hareketi seven bir mizaçta olduğu için biz neredeyse tüm vaktimizi parkta geçiriyorduk ve bu bedavaydı. Oyuncak için özel bir bütçe ayırmamıza gerek kalmıyor, zaten büyük ailemiz ve arkadaşlarımızdan yaşı gereği ona yetecek kadar hediye oyuncak geliyordu. Ama kitaplara sağlam bir bütçe ayırdığımı belirtiyim. Bebekliğinden dört yaşına kadar, çok ilgisini çeken bir şey de olduğu için, ona gerçekten çok fazla kitap okuduk. Sağlam bir bütçe derken tabi, kreş ücretlerinin yanında esamesi okunmaz da... Dolayısıyla dört yaş civarına kadar bizim için okulsuzluk neredeyse hiç maddiyata dayanmayan bir şeydi.

       Geziyoruz, çocuktan önce de geziyorduk ve inşallah sağlıklı olduğumuz sürece ve bunu hala istediğimiz sürece de gezmek istiyoruz. Evliliğimiz boyunca bütçemizi hep seyahatlerimize göre ayarladığımız ve bu böyle de süreceği için; seyahatler her ne kadar okulsuzluk sürecimizi en çok besleyen şeyler olsa da, bizim için okulsuzluğa özel ayrılmış bir bütçe değil. Bu yüzden kendi adımıza, seyahatlerimizi okulsuzluk için ayrılmış maddi bir gider olarak belirtmesek de; okulsuzluk yapıp da bu besleyici deneyimi de ayrıca hayatlarına dahil etmek isteyenler için elbette bu da okulsuzluk maliyetleri içinde yer alabilir.

       Büyüdükçe Seyyah'ın ihtiyaçları ve istekleri de değişiklik gösteriyor. Bu her zaman böyle değişerek gidecek, bunun farkındayız. Biz değişime açık, esnek bir aile olmayı seviyoruz. Bu yüzden onun değişimleri zaman zaman masraflarımızı etkileyecek olsa bile bu bizim için sorun değil, her zaman bir şekilde halledebileceğimizi düşünüyorum.

       Bir süre önce evimiz değiştiği için, Seyyah'ın uzun vakitler oyun oynadığı park ortamımız da değişti. Bu durum kış aylarına denk geldiği için biz de, daha önce denemediğimiz ve çocuğumuzun da nasıl tepki vereceğini bilmediğimiz bir kaç şeyi denemeye karar verdik.

       Senelik Legoland Discovery Center sınırsız üyeliği ile başladık. Bunun maliyeti bize aylık 22 liraya geldi. Haftaiçi günlerde gidip, sakin ve rahatça vakit geçirebildiğimiz bir yer. Oyun alanında tanıştığımız çocuklar ve benim tanışıp muhabbet ettiğim anne-babalar da işin güzel tarafı oluyor.

 

                              

       Seyyah'ın bu süreçte legolarla oynamaya ilgisinin artması ile, daha önce pek para harcamadığımız oyuncak kategorisine yatırımı lego üzerinden yapar olduk ki, bu durum legoları biz de çok sevdiğimiz için evde hepimizin işine gelen bir şey.

       Sorduk ve denemek istediğini söyleyince, şansımıza da iyi bir yer bulunca (ama çok aradım gerçekten kafamıza uygun bir yeri), Seyyah jimnastiğe başladı. Son dersine kadar, üç ay çok severek gittiği jimnastikte son gün kendi kendine gitmek istemediğine karar verdi ve bir daha da dönmek istemedi. O kapı ona her zaman açık, bunu biliyor, ama şu an için kararı net. Biz de zırt pırt sormuyoruz.

       Jimnastiğe paralel olarak bir de buz pateni denemeye karar verdik. İlk zamanlar bir hocadan ders aldı. Hocasını çok da sevdi, iyi de vakit geçirdi ve düşündüğümüzden daha yetenekli çıktı bu konuda. Ama bizim dışımızda gelişen bir durum sonucu hocası değişince son dersini yarım bırakıp çıktı. Ara ara kaymak istediğini ama hoca istemediğini söyledi. Şimdi ara ara babasıyla birlikte gidip buz pateni yapıyorlar.

       Biz İstanbul'da yaşıyoruz ve benzin, park yeri, yolların uzunluğu ve trafik sorunu dışında pek bir derdimiz yok. Gezecek yer çok. Seyyah'ın bebekliğinden beri, iki müzekart alıp her ilkbahardan sonbahara kadar müzeleri geziyoruz. Bu sene için de müzekart ve sağladığı imkanlardan faydalanma niyetindeyiz.

       Sonuç olarak beş yaş itibariyle, İstanbul'da yaşayan hareketli ve aktif bir aile olarak, okulsuzluk kapsamında ekstra olarak yaptığımız harcamaları üst üste koysan; bir kreş parasının yarısının yarısı etmiyor.

       Hesap da kıyas da bizim ailemiz için geçerlidir. Zira Türkiye'nin her yerinden, bir şekilde iletişim halinde olduğum okulsuz ya da ev okullu ailelerin her birinde bu konuda durum farklı farklı. Herkesin yaşam şartları, tercihleri, gelir ve giderleri farklı farklı. Yani size genelleme yapıp da, ''okulsuzluk sudan ucuz'' desem de olmaz; ''bu iş çok maliyetli'' desem de olmaz. Bu da okulsuzluk çerçevesindeki her nokta gibi tamamen aileye özel bir durum.

 

       Zeynep

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.