birseyyahgeziyor.com
20.Okulsuzluk&Üniversite

             

       Okulsuzluğu tercih ettiniz ve çocuğunuz bübüyünce üniversiteye gitmek istedi, peki o zaman ne olacak?
Genel için değil de, kendi ailem için yazmak istiyorum bu konuyu. Çünkü, okulsuzluğu tercih eden her aile, üniversite yaşına kadar çok farklı yollar deneyebilir, ayrıca çocuğun üniversite eğitimi istememesi ya da seçtiği alanlarda buna ihtiyaç olmaması gibi sayısız olasılık da söz konusu olduğu için, konuyu nispeten daraltıp bizim bakış açımızı yazacağım. 

       Okulsuzluk yapmak olsun, okula gitme ya da gitmeme konusunda kararlar olsun, bunların, son sözü çocuğumuzun söylemesi şartıyla ailece vermek istediğimiz kararlar olduğundan hep bahsediyorum. 

       Dolayısıyla ; 

       *çocuğum ilkokulda okulu deneyebilir de hiç gitmeyebilir de; 
       *ilkokulda gitse de gitmese de, ortaokulda okula gitmek isteyebilir de, istemeyebilir de; 

       *ilkokul ve ortaokul yaşlarındaki süreyi okulda ya da okulsuz geçirmiş olsa da, lisede okula gitmek isterse, Türkiye’deki eğitim sistemi içinde ilerlemek istiyorsa, önce dışarıdan ortaokulu bitirip (kredili sistemle 2,5 senede bitirebilir en kısa), sonra liseye devam edebilir. Lisede okulsuzluk da yapabilir, örgün öğretine de geçebilir;

       *ilkokul, ortaokul, lise yaşlarında almak istediği eğitimleri dışarıdan, farklı ülkelerden ya da farklı bir ülkenin sistemine uzaktan dahil olarak alabilir. Eğer bu eğitimlere denk gelen denklik alınabiliyorsa, sistemde ortaokul ve lise için denklik almaya çalışabilir;

       *uzaktan eğitim alırsa, bu eğitimin ait olduğu ülkede sistemde ise, ülkemizde yabancı kontenjanından üniversite sınavına girmek için şartları yerine getirebilir; 

       *farklı bir ülkenin eğitim sistemine dahilse, üniversite eğitimine yine o ülkeye paralel bir şekilde geçiş yapabilir ve üniversiteyi örgün ya da uzaktan eğitimle okuyabilir. 

       Ya da; şu an için aklımıza hiç gelmeyen bambaşka bir yol da izleyebilir üniversite eğitimi için. Çocuğumuzun, üniversite eğitimini isteyip istemediğine, üniversite eğitimine ihtiyaç duyup duymayacağına, hayattaki isteklerine göre nasıl bir yol izleyeceğine ne zaman hangi yaşında, hangi ihtiyaçlarına istinaden karar vereceğini, şu an için bilmemiz mümkün değil. 

       Bu kararı verdiği yaşta, üniversite eğitimi için gerekli diploma şartlarını sağlayamıyorsa, ya o şartları sağlamaya çalışabilir (ki bu da zaman gerektirecektir); ya da o şartları aramayan, örgün öğretim görmemiş gençlere de üniversiteye kabul şansı veren Harvard gibi üniversiteler ile görüşebilir. 

       Her adımda yanında, destek, bilgilendirici ve eğer istiyorsa birlikte hareket edip yönlendiren bir aile olmayı düşünüyoruz. Önemli olan, istediği ve ihtiyaç duyduğu konularla ilgili tüm seçeneklerini, haklarını ve yapabileceklerini tam olarak bilmesi. 
 

       Tüm bunlarla birlikte, ilgi alanları, istekleri ve ihtiyaçları, üniversite eğitimini hayatında gerekli görmemesi yönünde de olabilir. O zaman, düşünmek için enerjisini yönlendireceği konular, hayatında olmasını istediği ilgi alanları üzerine olacaktır. 

       Tüm eğitim veren kurumlar için olduğu gibi (ülkemizde ve dünyada), üniversite eğitimini de dışarıdan ve örgün öğretim olmaksızın da alabilir. 

       Derdi diploma olmayıp, kayıtlı olmaksızın, sadece öğrenmek için bir üniversitede bulunarak eğitim de alabilir (bakınız: 3idiots filmi). 

       Üniversite eğitimi üzerine ihtiyacını, isteğini, gereklilikleri şu yaş itibariyle öngörmemiz mümkün değil, malum yaş beş. Ve hiç bir eğitim için hiç bir zaman geç değil. Konuya bakışımız budur. Üniversite diplomasız bir yaşam tercihine de, üniversite eğitimi kadar önem verip, eşit destekle yaklaşma niyetindeyiz.

 

       Zeynep

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.