birseyyahgeziyor.com
22.Diploma!!

              

       Diploma konusu okulsuzlukta nasıl çözülür? 

       Okulsuzluğu tercih etmiş, ülkemizde ve dünyada pek çok ailenin, diploma konusunda farklı görüşleri ve yaklaşımları var. Bu yüzden, “okulsuzluk ve diploma” konusunu genel bir konu olarak yazmayı pek doğru bulmuyorum. Herkesin tercihi farklı, izlediği yol farklı. 

       Bizse, çocuğumuza diplomanın anlamını, nerelerde nasıl işine yarayabileceğini, kendisi için seçebileceği yaşam tarzı üzerine etkilerini ve önemini anlatmaktan yanayız. Ortaokul, lise ve üniversite için diplomalarını nasıl alabileceğini, ya da hangilerini almanın onun işine yarayabileceğini konuşma ve yol gösterme niyetindeyiz. Bizim için diplomanın, ne kadar önemli ya da önemsiz olduğunun hiç bir önemi yok! 
 

       Çünkü diploma gerekliliğini doğuracak olan şeyi, tamamen çocuğumun kendisi için istedikleri belirleyecek. 
Sadece rastgele örnekler olarak yazıyorum; çocuk zaten zanaat ya da sanat gibi bir alana yönelecekse, yeteneği, ilgisi, sevgisi bu yönde gümbür gümbür gelişiyorsa o zaman akademik ve standart bir eğitime maruz kalmadan, belki de diploma bile alınmayan eğitimlerle geçirmek isteyebilir vaktini.

       Bununla birlikte, çocukta zehir gibi akademik zeka varsa, matematik ve fen gibi akamedik eğitimlere ve gelişebileceği üniversite gibi ortamlara ihtiyaç duyacaksa, o zaman akademik eğitim alacağı şekilde ilerleyebilir.

       Bunlar ve bu iki uç arasındaki sayısız seçenek için, 12 yaş civarına kadar örgün öğretime maruz kalmamak, sonucu diploma olan bir yolda da, olmayan bir yolda da ilerlemek, nihayetinde diplomalarını alması için ona engel olmayacaktır. 
 

       Ülkemiz şartlarıyla sınırlı bir yolda bile ilerlesek, ilkokul diploması zaten verilmediği için ve ortaokula devam etmek için okuma yazma biliyor olmanın yeterli olması; ortaokula kadar bile olsa okulsuzluğun kayıp olmadığı, aksine çok büyük bir kazanç olduğu sonucuna ulaştırıyor bizi.

       Diploma bir şekilde alınır. Peki ileride onun için sil baştan diploma almak vakit kaybı olmaz mı? diye sorulmuştu. Soru üzerine biz de çok düşündük ve zaten çocuğumuzun kendi ihtiyaçlarını biliyor olmasına ve bizim de onu çok iyi gözlemliyor oluşumuza güvenerek; diploma ihtiyacının nerelerde doğabileceğine doğru karar verme konusunda kendimize güvenmeye karar verdik. Yani durum hiç bir zaman, tek bir olasılık üzerinden düşünülüp değerlendirilemeyecek kadar geniş kapsamlı olduğu için, yaşadıkça görecek ve kararları birlikte vereceğiz.

 

       Zeynep

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.