birseyyahgeziyor.com
23.Okulsuzluk yasal mı?

             

       “Okulsuzluk yasal mı? Türkiye’de nasıl yapılıyor ve siz bu konuda ne yapacaksınız?” soruları da doğal olarak çok sorulanlardan. 

       Okulsuzluk ve ev okulu ülkemizde yasal değil. Okulsuzluk zaten dünyanın hiç bir yerinde yasal kabul edilebilen bir kavram değil. Çünkü bu bir eğitim sistemi değil, bu bir yaşam tarzı. 

       Ülkemizde okulsuzluğu, birbirinden çok farklı tarzlarla benimsemiş pek çok aile var. Tam olarak okulsuzluk yapanlar; biraz okulsuzluk, biraz evokulu yapanlar; çocuğu okula giden ama flexi denilen bir tarzda rahat okullu okulsuzlar var; var da var...

       Yasal olmamasına rağmen; çocuğu için okulsuzluk isteyen aileler, yasalarda mümkün kılınan yolları okulsuzluk tarzına yorumlayarak, haklarını bilerek ve kesinlikle “çocuğun eğitim hakkını elinden almak”la uzaktan yakından ilişki kurulamayacak; özgür bir öğrenme tarzını ve çocuğunun eğitimini önceleyerek yaşadıkları tarzlarda bunu yapıyorlar. 

       Daha önce okulsuzluğun yasalara uygun şekilde yapılabilmesi adına, örgün öğretimin ülkemizde hangi yasal çerçevede yapıldığını yazmıştım. Fakat yasalarımız, eğitim sistemimiz ve bu konulardaki uygulamalar;  çeşitli zamanlarda ve farklı bölgelerde o kadar farklılık göstererek ve hızla değişiyor ki; bu konuyu yazılı olarak bir yerde sabit tutmayı anlamsız buldum ve yazımı kaldırdım. En güncel bilgilere zaten teknoloji kullanımı ile ulaşabilirsiniz. Daha da yasal ve zorlayıcı bir durum olursa, bu konulara hakim bir avukatla görüşebilir, haklarınızı öğrenebilirsiniz. 
 

       Bize gelirsek, şu an için ülkemizde yaşıyor ve burada yaşamayı seviyoruz. Zira imkanlarımız dahilinde dünyayı gezen bir aileyiz ve okulsuzluk sürecimizi de bu şekilde beslerken, yaşam tarzımızı, tamamen dünyayı gezerek yaşamak üzerine de kurgulayabiliriz. Yahut okulsuzluk sürecimizin çoğunu, yasal olarak daha rahat edeceğimiz bir ya da bir kaç ülkede dönem dönem yaşayarak da geçirebiliriz. Sürekli olarak ülkemizde ikamet etsek bile, çocuğumuzun çift vatandaşlığı olduğu için, yasal süreçlere takılmadan, ev okulunun yasal olduğu başka bir ülkenin bir sistemine dahil olup da bunu yapabiliriz. Ve daha pek çok seçenek var düşündüğümüz. Gidişatı yaşadıklarımız, çocuğumuzun ve bizim ihtiyaçlarımız, yapabileceklerimiz ve yapamayacaklarımız belirleyeceği için, şimdiden bu konuda net konuşmak mümkün gözükmüyor.

       Ülkemizde okulsuzluğu tercih eden ya da ev okulu yapan sayısız aile olduğuna göre şunu söylemek mümkün; okulsuzluk ve ev okulu henüz ülkemizde yasal değil, ama yapmak mümkün.

 

       Zeynep

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.