birseyyahgeziyor.com
24.Cezası nedir?

             

       ''Çocuğu elinizden alırlar, sizi de hapse atarlar bak, yapmayın çok pişman olursunuz!'' , bu yorumu bir kaç kere aldığım oldu. Gülümsedim ve anlatmaya çalıştım. Dinleyen anladı, dinlemeyene ben de çok uzatmadım, peki dedim geçtim. Sonuçta bilmeyen her zaman bilmediğini kabul etmeyebiliyor. Burada da kısaca anlatayım, öğrenmek isteyen okuyup faydalanabilir.

       Çocuğumuzu okula göndermemenin cezası nedir? 
 

       Ülkemizde evokulu henüz yasal olmadığı için, yasalarımızda, çocuğun okula gönderilmemesi üzerine uygulamalar ve cezalar var elbet. 
 

       Öncelikle “çocuğun eğitim hakkının elinden alınması”, yasalarımıza aykırıdır ve para cezasına ek olarak, çocuğun eğitim hakkına engel olan ailede istismar, şiddet gibi durumlar da yaşanıp yaşanmadığına bakılarak yapılan müdahaleler ve cezalar değişiklik gösterir. Bu konular, benim bahsettiğim, okulsuzluk yapan ailelerle ilişkili konular değildir. 
 

       Okulsuzluk niyetiyle çocuğumuz okula gitmiyorsa, kaydı düşen okuldaki yönetici ve öğretmene karşı sorumluluğumuz öncelikle çocuğumuzun eğitim hakkını elinden almadığımızı, aksine ona öğrenme ve eğitim alma için daha geniş bir alan sunduğumuzu kanıtlamaktır. Bu konuda neler yaptığımızı karşı tarafa net ve ayrıntılı anlattığımızda, anlaşılabilir ve saygı da görebiliriz; anlaşılmaz ve bilgi eksikliği ile desteklenmiş tehditler de duyabiliriz (çocuğunu alır seni hapse attırırız gibi).

       Çocuğumuzun öğrenme ve eğitim sürecinin desteklendiğini anlatabildiğimiz sürece, elimizden çocuğumuzun alınması söz konusu değildir. Maalesef, çocuğunu istimara maruz bırakan, şiddet uygulayan, küçük yaşta evlendiren ve çalıştıran ailelerin ellerinden bile çocuklarının alınmadığı-kurtarılmadığı bir sistem içindeyiz. 
 

       Bizim okulsuzluk yapma gerekçesiyle hapis cezası almamız ise yasalarımızda yok zaten. 
 

       Durumumuzu açıkladığımız okul yönetimi durumu il milli eğitime ve polise bildirmekle sorumludur. Polis eve gelip çocuğun istimara uğrayıp uğramadığını kontrol etmekle sorumludur. Sonrasında aile, çocuk okula gitmediği için yasalarda belirtilmiş para cezasını ödemek zorundadır. Sistem, an itibariyle kabaca, bu şekilde işliyor. Her an her şey değişebilir, o ayrı bir mevzudur.
 

       Bununla birlikte karşınızda, ne anlatırsanız anlatın sizi anlamayacak bir okul yönetimi de olabilir ve manevi olarak size sıkıntı verebilir. Bununla ilgilenmek ise bu işin ayrı bir boyutu elbet, oralara da hiç girmiyim. 
 

       Bize gelirsek. Seyyah’ın çift vatandaşlığından dolayı, yasal olarak evokulu yapma hakkından faydalanabileceğimiz bir yol çizme niyetinde olduğumuz için; Türkiye’deki yasal durumlar bizi bağlamayacak gibi gözüküyor.

 

       Zeynep

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.