birseyyahgeziyor.com
25.Bunu herkes nasıl yapsın?

               

       Okulsuzluk diyorsun, güzel diyorsun da, peki bunu insanlar nasıl yapacak? Topluma bunu nasıl uygulayabiliriz? Eğitim sisteminde bu nasıl yer bulur? Kimi çocuk okula zor gidiyor, eğitime zor ulaşıyorken sen okula gitmemekten bahsediyorsun! 

       Haliyle bu yorumları da oldukça sık duymuşluğum oldu şu son üç senede. Başlarda cevap veremiyor, öyle kalakalıyordum. Sonra oturdum, düşündüm, kafamı toparladım (çünkü ben çok da hazır cevap biri değilimdir!)  ve artık teker teker anlatıyorum bu yorumlar hakkında ne düşündüğümü.

       Öncelikle, okulsuzluk dediğimiz şeyi ev okulundan ayırmak gerek. Ev okulu eğitim sistemi içinde alternatif bir eğitim tarzıyken, okulsuzluk aslında alternatif bir eğitim tarzı değilidir. Okulsuzluk bir yaşam tarzıdır!

       Ülkemizde yasal olmadığı için, bunu savunan ve bunu yaşayan insanlar paylaşmıyorlar diye, tek bir gruba ait bir şeymiş gibi de algılandığı çok oluyor. Ama çok farklı kesimlerden, çok farklı inanç ve hayat görüşlerine sahip, çok farklı ekonomik koşullarda yaşayan, çok farklı hayat tarzlarında yaşan, çeşit çeşit aile tarafından benimsenen, ve benim de bu ortak nokta sayesinde zaman zaman tanıdığım insanlara ait bir yaşam tercihi bu.

       Yani mesela köyde yaşamak gibi, büyük şehirde yaşamak gibi, iki eşin tam zamanlı çalışması ya da tek eşin çalıştığı bir ailede olmak gibi, veya tek çocuklu, iki-üç çocuklu ya da altı çocuklu olmak gibi birbirinden çok farklı deneyimlenen bir yaşam tarzı okulsuzluk. Okulsuzluğu tercih etmiş ailelerle görüştüğümüzde, buluştuğumuz ortak paydalar elbette oluyor, ama her biriyle birbirimizden farklıyız. Doğalı da bu zaten.

       Bugün nasıl, biz İstanbul'da yaşadığımız için, ''aslında herkes istanbul'da yaşamalı çünkü buranın imkanları şunlar şunlar'' gibi saçma bir cümle kuramazsam; ''okulsuzluk herkes içindir, her şeyi bırakın ve bunu yapın'' da diyemem. Çünkü toplumdaki her bir birey ve tercihleri farklıdır ve onlara yaşam tarzlarını ne şekilde belirleyeceklerini söylemek hiç kimseye, özellikle de bana düşmez.

       Hep diyorum ki, bu bizim doğrumuz ve hiç kimse aynı şeyin doğruluğuna inanmak zorunda değildir. Ben eğitim sisteminin yanlışları, eksikleri ya da hataları için çözüm olarak okulsuzluğu sunamam, sunmam! Okulsuzluk alternatif bir eğitim değil ki, eğitim sistemine karşı bir çözüm olarak sunulsun. ''Eğitim sistemine karşıyız, o yüzden okulsuzluk yapıyoruz'' diyenler elbet var, ama yine de okulsuzluk bence eğitim sisteminin arapsaçı halini çözecek bir tavsiye olamaz.

       Bununla birlikte, okulsuzluk ciddiye alınması gereken; ebeveynlerin hemfikir ve olayın tamamen içinde olması gereken; tüm aile tarafından benimsenmesi gereken bir yaşam tarzı. Bunu insanlara nasıl ''gel vatandaş sen de yap'' şeklinde lanse edebilirim ki? İçten gelmeyen böyle bir tercihi hiç kimseye dışarıdan ikna yoluyla kabul ettiremezsiniz. Dolayısıyla böyle bir derdim de hiç bir zaman olmadı, olmayacak.

       Okulsuzluk her çocuğun mizacı için uygun mudur? Uygundur ya da değildir diyemem, bence bu da tartışılır. Üstelik ''her çocuk'' gibi geniş bir kavram üzerinden konuşacak kadar uzman filan da değilim!

       Kısacası, okulsuzluk çok fazla şekilde, aileye ve kendine özgü bir yaşam tercihi. Kim bunu nasıl yapar bilemem. Eğitim hakkına zor ulaşan çocuklar için, ''amaaann boşver, okula da gitmesinler'' gibi bir tutumu destekleyen hiç bir söylemim olmadı, olmayacak. O çocukların durumunu bilmem mümkün değil, eğitim hakkına bile ulaşamayan çocuğun hayatı kim bilir daha ne zorluklarla doludur ve bu zorluklara çözüm okulsuzluk gibi bir yerden geçmiyordur.

       Okulsuzluk gibi bir kavramı, tüm topluma uygulamanın mümkün olduğunu düşünmüyorum, çünkü okulsuzluğun zaten, insanlara reklamının yapılıp da uygulanmaya teşvik edilecek bir kavram olduğunu da düşünmüyorum. Benim için, içten gelmesi gereken duygular, düşünceler ve istek ile desteklenebilir ancak okulsuzluk.

       Şahsi görüşüm bu şekilde olduğu için, toplum için okulsuzluk nasıl olur konulu tartışmalarda, fikir yürüteceğim ya da çözüm sunacağım beyanlarım olması pek mümkün gözükmüyor.

 

       Zeynep

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.