birseyyahgeziyor.com
28.Herkes okuldayken okulsular ne yapar?

            

       Herkes okuldayken okulsuzlar neler yapar? Bu soru hem çocuk hem de anne-babalar açısından soruluyor. Yani ''çocuğu nasıl oyalıyorsun, her yer bomboş değil mi, sıkılmıyor musunuz, ne yapılır ki?'' denmek isteniyor benim anladığım.

       Okula giden çocuğun, yavaş bir yaşam tarzının olması zor. Müzeler, tiyatro, sinema, kitap okuma, seyahatler, şehir içi geziler, hobiler ve atölyeler için koşturmadan, uzun uzun ve sindirerek vakit ayırmak, tüm bunları koşturmadan ve bir yavaşlık halinde yapabilmek, okul yaşamı ile birlikte götürülmesi zor bir şey. Elbet hepsi okula paralel de yapılabilir ama; okul saatlerinin de tamamen çocuğa kaldığı bol vakitlerde rahat rahat yapılması çok daha farklı bir şey.

       Her çocuğun ilgi alanı, vakit geçirmek istediği konular farklı elbet. Ben müze dedim, atölye dedim, sizin çocuk spor seviyor ya da sık sık tiyatroya gitmek istiyor olabilir.

       Okulsuzlukta benim için önemli olan, çocuğumun yapmak istediği şeyleri, ihtiyaç duyduğu sıklıkta ve derinlikte, istediği kadar uzun ya da kısa sürede yapabiliyor olması. İşte herkes okuldayken, onun yapmak istediği her şeyi biz çok daha rahat ortamlarda (çünkü çılgın kalabalıklar işte ve okulda oluyor), istediğimiz kadar uzun süre, istediğimiz kadar sık tekrar ederek yapabiliyoruz. Bu gerçekten öğrenme süreci için çok büyük bir avantaj sağlıyor. Üstelik, okullar tatil olup da, kalabalıklar her yerdeyken aynı deneyimleri, kalabalıklarla birlikte farklı şekillerde de yaşayabiliyoruz. Mesela bir sinema salonunun boş halini de dolu halini de biliyoruz. Ya da bir müzeyi gezerken, boşken sevdiğimiz alanlara defalarca geri dönüp dolaşırken, kalabalık olduğunda bir tur atıp çıkıyoruz. Yemek için gittiğimiz yerlerde, sakin zamanlarda daha iyi hizmet alırken, herkesler dışarıdayken koştur koştur yiyip içip çıkmamız gerekebiliyor ve aradaki farkları da görmüş oluyoruz. Herkes okuldayken ve işteyken yollar daha boş oluyor, her yere daha çabuk ve rahat ulaşıyoruz. Alışveriş yapacaksak ihtiyaca göre daha rahat ya da daha uzun yapabiliyoruz bunu da. Eğer bir eğitim almak istiyorsak, ders ya da danışma gibi şeylerden daha iyi şartlarda faydalanabiliyoruz. Çünkü eğitim, ders ya da danışmanlık veren kişiler daha müsait oluyor ve bize ekstra zaman bile ayırabiliyorlar. Üstelik yoğun zamanda gelmediğimiz için daha da mutlu oluyorlar.

       Herkes okulda ve işteyken, eğer seyahat edeceksek hem ulaşım hem de konaklama daha uygun fiyatlı oluyor genelde. Gittiğimiz yerlerdeki çalışanlar yoğun olmadıkları için daha kaliteli hizmet alabiliyoruz. Sadece hizmet almıyor, aynı zamanda çalışanların rahat vakitleri olduğu için herkesle daha rahat iletişim halinde olabiliyor, daha fazla dost edinebiliyoruz. Mesela plajlar ve ortak kullanım alanları açık ara farkla daha temiz ve düzenli oluyor. Bizim gibi, herkes işte ve okuldayken gezen, öğrenen, keşfeden insanlarla daha sık karşılaşıyor ve bunun aslında, öyle olağanüstü bir durum olmadığını, dünyadaki pek çok insanın bu şekilde yaşadığını görmüş oluyoruz.

       Herkes okuldayken, hemen her yer bize kalmış gibi oluyor. Yavaş yaşamın tadını çıkarabiliyoruz. Hiç bir yere koşturmak zorunda kalmıyoruz. Bizim bunları bu şekilde yaşayabilmemizi sağlayan şeyler yaşam tercihlerimiz. Bugün birimiz çalışıp da geçinebiliyorsak, bunda daha önce yaptığımız tercihlerin de payı var. Yaşam boyu yapılan fedakarlık ve verilen emeklerin karşılığı, hayattan kısmetimize düşenler, bizim için çokça şükür kaynağı. Benim şu an için çalışmıyor olmam, İbrahim'in vardiyalı çalışıyor olması, çalıştığı iş kolunda zaten herkesin işte ve okulda olduğu dönemlerde izin kullanmanın makbul olması, bizim işimizi kolaylaştıran ve yavaş yaşamımızı, dolayısıyla okulsuzluk kararımızı destekleyen unsurlar.

       Bu, ailemizdeki yetişkinler olarak bizim sevdiğimiz bir yaşam tarzı. Seyyah'ın da bizden gördüğü, içinde yaşadığı budur. Şu an için her anından tad aldığımız ve sevdiğimiz şekillerde yaşayabildiğimiz için mutluyuz. Sonuç olarak herkes okuldayken biz gayet memnun, istediğimiz tecrübeleri yavaştan ediniyoruz.

 

       Zeynep

 

 

    

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.