birseyyahgeziyor.com
29.Bizim kendi okul deneyimlerimiz...

             

       Bizim kendi okul deneyimlerimiz de bana oldukça sık sorulan sorulardan.

       Kendi adıma cevap verecek olursam, özel olarak yaşadığım, bende derin izler bırakan tramvalar yaşamadım eğitim hayatım boyunca.

       İlkokuldan üniversiteye kadar, her zaman ortalama notları olan, oldukça sosyal bir öğrenci olmuşumdur. Dersi derste dinlemeyi, derste anlamayı ve sınıf içi tartışmalara katılmayı sevmişimdir hep. Öğretmenlerimi genel olarak çok sevdiğimi söyleyebilirim. Haksızlığa hiç bir zaman tahammül edemeyen ve bu konuda sıklıkla tartışma ya da arada sorun yaşamışlığım vardır.

       Okul yönetimleriyle hep pozitif bir ilişkim olmuştur.

       Sınavlardan, ödevlerden ve ders çalışmaktan oldum olası nefret etmişimdir. Beni sınavsız, ödevsiz bir eğitime bırakın, içinde bolca tartışmalı, etkileşimli bir iletişim ortamı olsun, ömür boyu o eğitimi sürdürebilirim. Yavaş ama sindirerek çok derine inerek öğrenmeyi severim.

       Okulsuzluk fikri, isim olarak ya da tam tanımıyla olmasa da, kendi ilkokul yıllarımdan beri çocuğum için istediğim bir şeydi. Bu konuda kendimi çok net hatırlıyorum. Ama nedenini herhangi bir tramvatik olaya bağlamam mümkün değil.

       Okulda akran zorbalığı yaşadığım da oldu, öğretmenlerimden şiddet gördüğüm de oldu ama ne kadar kötü olursa olsun, oldukça yüzelsel yaşandı ve derin izler bırakmadan atlatıldı diyebilirim rahatlıkla.

       Sanırım okulsuluk mantığım daha çok, haksızlıklara karşı genel tavrımdan ve insanların kişisel tercihleri gözardı edilerek mecburi olarak bir şeylere maruz bırakılmasını yanlış bulmamdan kaynaklanarak bugün buralara kadar geldi.

       Yani kısacası, okulsuzluğu tercih nedenlerimiz arasında, ''çocuğumuz bizim yaşadıklarımızı'' yaşamasın diye bir madde yok. Bu konuyu neredeyse hiç konuşmadık bile diyebilirim. Kendi deneyimlerimizi Paylaşsak da, okulsuzluk yapma nedenlerimiz arasındadır diyebileceğim bir durum değil, bizim kendi okul deneyimlerimiz.

 

       Zeynep

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.