birseyyahgeziyor.com
39.Çeşitlilik

       

       Seyyah'ın çok küçük olduğu zamanlardan beri hayatımızda çizgifilmler var. Çoğunda okul teması oldukça yoğun işleniyor. Bu durum bana sık sık, ''çocuğu okul fikrine alıştırmak ne kadar kolay'' diye düşündürmüştür. Ben Seyyah'ı bu içeriklerden sakınmadım hiç bir zaman. Çok sık tekrar olduğunda ya da çocukları kandıran doğru olmayan bilgiler içerdiğinde kapattım, içeriği ne olursa olsun aşırı tekrarı olan her şeyi kapattığım gibi.

       Bugün uyandıktan sonra, Seyyah'la birlikte vakit geçirirken biraz kitap okumak istedim. Bazı kitaplar var ki hem ben okumayı çok seviyorum, hem de sesli okuyorum ve Seyyah da dinlemeyi seviyor. ''Asi kızlara uykudan önce hikayeler'' kitabının iki cildi de bu sevdiğimiz kitaplardan. Hikayeler de kısa kısa olduğu için, her biri üzerine düşünme, sorular sorup fikir alışverişi yapma ve hayal kurma şansımız oluyor. Sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de çok besleyici bir kitap olduğunu düşünüyorum ben. Üstelik hikayelerin derin içeriklerini merak ettiğimizde oturup dahasını da araştırıp öğreniyoruz. Ya da önceden farklı bir hikayede ismini duyduğumuz ya da hakkında bilgimiz olan birisiyle karşılaşırsak, hikayenin anlamı ve üzerine tartışması da ayrı bir tatlı oluyor.

       ''Asi kızlara yatmadan önce hikayeler'' kitaplarındaki kadınların hayatları, çoğunlukla sistemlerle, erkek egemen dünyayla, savaş zamanlarıyla, cinsiyet eşitsizliği ve tercihlere saygı duyulmamasıyla mücadele ile geçiyor. Sonuçsa öyle ya da böyle bir başarı hikayesi. Bu mücadelelerde kadınların izledikleri yollar, karşılatıkları zorluklar ve bunları nasıl aştıkları ise ayrı tartışma konuları oluyor bizim için.

       Bazı hayat hikayelerinde, okulu sevmeyen kızlar, okuldan uzak ama öğrenmeye yakın hatta eğitim hakkı için savaşan kızlar var. Demem o ki, çocuğuma ne kadar çeşitli kaynaklardan okursam, o kadar farklı bakış açılarına şahit oluyor. Bu kaynaklar arasında okulu öven, göklere çıkaran kaynaklar da olabiliyorken, okul gibi bir sistemi eleştiren ve kabul etmeyen hikayeler de olabiliyor. Çeşitlilik, alışkın olmayan bünyeler için çok zorlayıcı, kafa karıştırıcı olabiliyorken, benim çok sevdiğim bir şey. Okulsuzluk sürecimizde de çeşitliliğin her çeşidinden çocuğumun hayatına birazcık katabilmek için elimden geleni yapıyorum.

 

       Zeynep

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.