birseyyahgeziyor.com
40.Doğal olmayan bir şeyler var

       

       Okul eğitiminde, çocuk için doğal olmayan bir şeyler var. Kırk dakika hareketsiz oturmak ve sadece bir öğreticinin anlattıklarını dinlemek ve bu dinlediklerin sonucu ölçme değerlendirmeye maruz kalmak, şahsi görüşüme göre çocuk doğasına aykırı bir durum. Üstelik haftanın beş günü, gün içinde ortalama altı defa bu kırk dakikalık hareketsiz ve sessizce dinleyen modda olma zorunluluğu, çocukluğu törpüleyen bir durum benim görüşüme göre.

       Benim görüşüme göre dememin sebebi, bunları benim uydurup da ''ben buna inanıyorum'' gibi bir durum değil. Biyologlar, insanlık tarihini inceleyenler, sosyologlar, tarihçiler, eğitimciler, psikoloji uzmanları da bu konularda benzer ve çeşitli veriler, araştırmalar, bilgi ve görüş sunuyorlar. Kendi iç sesimi dinleyip, kendi çocukluğuma döndüğümde hatırladığım hissiyat da bu konudaki görüşlerimi destekliyor. Üstelik öğretmenlik eğitimim ve tecrübem de bu görüşü destekler nitelikte. Bu yüzden de, çocuğumu zorunlu olarak böyle bir sisteme maruz bırakmayı reddediyorum. Bu reddedişe bir formül bulmak zorunlu, çünkü günümüz Türkiye'sinde bu görüşü özgürce ve yasal olarak deneyimlemek mümkün değil. O formülü bir şekilde bulmaksa mümkün. Bizim için bu özgürlüğü yaşayabilmenin yolu, çift vatandaşlıktan dolayı faydalanabildiğimiz diğer ülkenin yasal prosedürleri. Her ülkede, ev okul ve okulsuzluk yasal olsun ya da olmasın, bunu tercih etmek isteyen aileler, kendilerine uygun bir yol bulup o yolda ilerliyor.

       Zorunlu eğitimi doğru bulmuyorum, özellikle zorunlu oluşu ve uygulanma şekli bakımından. ''Buna karşıyım'' diyecek kadar genelleme yaparak ifade etmeyi, şahsım adına uygun bulmuyorum. Genellemelerle uğraşacak ya da toplumsal hareketlere ateş verecek kadar enerjim yok; bu konular için ayırabileceğim enerjimi ise çocuğumun özgür öğrenme deneyimini desteklemek için harcamak istiyorum. Bu süreci paylaşıyor olmam, kimi nasıl etkiler bilemiyorum, bununla ilgilenmiyorum da. Toplumsal olarak olabileceklerle ilgili inandığım ve inanmadığım şeler var. Misal, ''ya cahilin teki senden etkilenir de çocuğu okuldan alısa, bunun vebali bla bla bla ...'' tarzı cümleler bana çok uzak, muhattab bile alarak enerjimi harcamayacağım şu saatten sonra. İnsanın bakış açısı olabildiğine geniş olmalı, paylaştıklarımı anlamak için; dar bakış açılarıyla zaten hiç anlamayacak insanlara anlatmaya çalışma derdinde değilim.

       Yapacak olan, merak eden için dünya ve internet sayısız tecrübe paylaşımı ve eğitim sistemi ile ilgili kaynakla dolu. Buyrun araştırın, bunun için yönlendirmeye gerek bile yok.

 

       Zeynep

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.