birseyyahgeziyor.com
2. Okulsuz Günlükleri

                   

   Yaklaşık bir senedir okulsuzluk kavramını araştırıyor, okuyor, bu konuda yazıyor, konuşuyor, yorumlar yapıyorum. Ben Zeynep, eşim İbrahim, oğlumuz Seyyah. Bu yazıyı yazdığım şu günlerde; sene 2018, Mayıs ve an itibariyle İstanbul'da yaşıyoruz. 

   Oğlum iki buçuk yaşındayken ilk defa, şans eseri karşılaştım bu kavramla. Biz buna nasıl ve neden karar verdik, bunları ilerleyen bölümlerde yazacağım. Ama içimde bir yerlerde çocuğumu hiç okula göndermeme fikri hep varmış sanırım.

   İlk olarak instagram profilinde okulsuzluk paylaşımları yapan bir hanıma konu ile ilgili danıştığımda, oldukça sıcak bir bilgilendirme ve kaynak tavsiyesi ile karşılaştım. Tavsiye edilen kaynakları okudukça konu çorap söküğü gibi ilerledi gitti. Okudum, öğrendim, deneyimlerini paylaşanlarla konuştum, yazıştım, sonra bazılarıyla tanıştım ve bir sene içinde, bu konuda oldukça deneyimli dört çocuklu bir ailenin babasının da söyledği gibi, önce hayatımızda neleri istemediğime karar verdim. Sonra elimde gerçekten istediklerim kaldı. Okulsuzluk mantığımın oluşmaya başladığı ilk adımları bu şekilde atmış oldum.

   Oğlumuz Seyyah bugün dört buçuk yaşında ve henüz yasal olarak okula başlama zorunluluğu yok. Ama onun açısından; çevremizdeki çoğu çocuk bu yaşta çoktan okula başlamış olduğu için ben okulsuzluğunun başladığını düşünüyorum. Benim açımdan ise hayata bakış açımızda ve çocuk yetiştirme tercihlerimizde farklılıklar yarattığından, okulsuzluk bizim için de başladı.

   Yurt dışında tamamen okulsuz olarak yetişmiş yetişkinlerin hikayelerine ulaşmak mümkün; genelde youtube'dan. Okulsuzlukta, ''başarılı olmak'' bizim için bir kriter olmadığı için, bu örnekleri hayatlarını nasıl yaşadıkları ve hayatlarıyla mutlu olup olmamaları açısından değerlendirmeye çalışıyoruz. Gel gelelim, biz de dahil olmak üzere, çocuğun yaşı ilerledikçe, insanlar bu işe nasıl başlandığını, en başından beri kat edilen yolda yaşanan deneyimleri ve zorlukları merak ediyorlar. Bu nedenlerden dolayı, okulsuzlukla ilgli hem bize özel notlarımızı (bu kısmı kendimiz için bize özel yazıyorum) , hem de sosyal medya paylaşımlarımızı yavaştan yazmaya başladım.

   Okulsuz günlüklerinin ilk adımları bu şekilde atıladursun. Sonraki bölümlerde neden okulsuzluğu tercih ettiğimi/zi, eşim İbrahim'in bu yola girme sürecini ve bu kararın ilk zamanlarında yaşadıklarımızı yazacağım. İyi okumalar.

 

Zeynep

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.