birseyyahgeziyor.com
*Bayram'19

       Eski yeni diye ayıramam ki; bir bayram var anneannemin evinde üst kata koşup “paklafa” kontrolü yaptığım, ben gelmeden yemişler mi diye; küçüğüm, aşağı indiğimde herkes gülüyor...

       Bir bayram var nöbetteydim uçak başında, boş bir havalimanı park yerinde.

       Bir bayram Chicago’dan aramıştım büyük aileyi, herkes bir aradayken telefonla bayramlaşmıştık, Seyyah yanımda, bebekti daha.

       Bir bayram üst kattan ağır ağır inen şıkır şıkır giyinmiş babaannemi hatırlıyorum merdivenlerde.

       Bir bayram çok baklava var aklımda, elde açılmış köy baklavası; ziyaret ettiğimiz her evde yediğim, özellikle Fatma yengeminkinin tadı yıllar sonra halâ damağımda.

       Bir bayram anneannem koşturuyor, hepimiz mutfağa girip çıkıyoruz kahveler, baklavalar, çaylar bir o yana bir bu yana gidip geliyor; arada oturup ailemle ettiğim sohbetlere seviniyorum.

       Her bayram ilk akşam standart, yıllarca, dayımlardayız. Ayrıca her bayram ilk gün arabada “önce kime gideceğiz, şimdi kime geçelim, şu da yolumuzun üstünde uğrayalım da aradan çıksın” kavgası var, o günler de bile, o kavgaları dahi özleyeceğimi biliyorum.

       Bu bayram ben annemin yanına, çünkü birlikte olmalıyız, öyle hissediyorum. Seyyah babasıyla köye, büyük ailesinin bir parçasıyla bayram havasını yaşamaya. Ayrılırken “seni çok özleyeceğim anne” diyor. “Özlemek güzeldir, ben de seni çok özleyeceğim” diyebiliyorum ancak. Bayramlar güzeldir. Daha nice güzel bayramlarımız olsun inşallah, ailelerimizle ve sevdiklerimizle birlikte.

 

       Zeynep

 

 

Yorumlar

Adınız Soyadınız... - 5.8.2019 02:21:13

lbrahim_ozdemir, Want to be Instagram famous? Well, today I'm going to teach you the best way to totally change the way you Instagram. Imagine: It’s Friday morning and you told yourself you’d go for a run today. Roll over, check your phone. Opening up Instagram. Wow, you think, Over 561 likes on one picture. You put your super-duper soft slippers on and head to the kitchen for some coffee. After putting on the kettle, you pull out your phone again. Bam! Another 87 likes. And another message just popped up. It's from one of your many fans asking about your diet, and giving you daps on your third official month of going to the gym. As you read it, you begin to smirk. It is a super attractive person, and they love your posts. As you sip your tea, you start typing up your response. But then your phone buzzes. Oops, another ping. But you can’t write back—you’ve got to hit the gym. Listen, lbrahim_ozdemir, most people just aren't in control of their life. Hell, they can’t even force themselves to have a balanced brekky, much less hit the gym. I’m here to show you how to take control of your Instagram. Imagine if you increased your popularity by 100%, or 1000%? It's not complicated to do, although almost no one does. Just hit up our website. There, you will learn how to garner Instagram likes and followers like mad...easily. Automagically see tons of likes on your images just minutes after posting. The "Top Post" section, all of a sudden, does not seem that far away. And because we love you, we made testing things out as simple as kitchen-cooled apple crumble: 1. Visit https://rhymbo.online 2. Put your Instagram username. 3. Your three most recent uploads will get 10 - 15 likes. Just like that. Hitting the Top Post page will 10X your Instafame. But you have got to do more than just want it--you have got to do something about it. Are you willing? Chow for now.


Yanıtla
Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.