birseyyahgeziyor.com
*Bayram'19

       Eski yeni diye ayıramam ki; bir bayram var anneannemin evinde üst kata koşup “paklafa” kontrolü yaptığım, ben gelmeden yemişler mi diye; küçüğüm, aşağı indiğimde herkes gülüyor...

       Bir bayram var nöbetteydim uçak başında, boş bir havalimanı park yerinde.

       Bir bayram Chicago’dan aramıştım büyük aileyi, herkes bir aradayken telefonla bayramlaşmıştık, Seyyah yanımda, bebekti daha.

       Bir bayram üst kattan ağır ağır inen şıkır şıkır giyinmiş babaannemi hatırlıyorum merdivenlerde.

       Bir bayram çok baklava var aklımda, elde açılmış köy baklavası; ziyaret ettiğimiz her evde yediğim, özellikle Fatma yengeminkinin tadı yıllar sonra halâ damağımda.

       Bir bayram anneannem koşturuyor, hepimiz mutfağa girip çıkıyoruz kahveler, baklavalar, çaylar bir o yana bir bu yana gidip geliyor; arada oturup ailemle ettiğim sohbetlere seviniyorum.

       Her bayram ilk akşam standart, yıllarca, dayımlardayız. Ayrıca her bayram ilk gün arabada “önce kime gideceğiz, şimdi kime geçelim, şu da yolumuzun üstünde uğrayalım da aradan çıksın” kavgası var, o günler de bile, o kavgaları dahi özleyeceğimi biliyorum.

       Bu bayram ben annemin yanına, çünkü birlikte olmalıyız, öyle hissediyorum. Seyyah babasıyla köye, büyük ailesinin bir parçasıyla bayram havasını yaşamaya. Ayrılırken “seni çok özleyeceğim anne” diyor. “Özlemek güzeldir, ben de seni çok özleyeceğim” diyebiliyorum ancak. Bayramlar güzeldir. Daha nice güzel bayramlarımız olsun inşallah, ailelerimizle ve sevdiklerimizle birlikte.

 

       Zeynep

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.