birseyyahgeziyor.com
*SOVAN

 

       Sovan gibi bayram...


       Bir gün çok sevdiğim biri için sevinç gözyaşı dökerken, Seyyah beni gördü ve bu olayı soğana, onun deyimiyle “sovana” benzetti, gözümden yaş geldiği için. ''Bu olay da sovan gibi değil mi anne, gözünü yaşartıyor...''
 

       Bu bayram da biraz öyle geçti benim için, sovan gibi. Gözler dolu dolu oldu ama çoğunda akmadı yaş dışarı. Kiminde ses titredi kiminde bir yutkunma ve bayrama devam.
 

       Bu bayram yoğun bakım önünde, sevdikleri insanları bir kaç dakikacık görebilmek için bekleyen bolca insan gördüm. “Acaba bu son görüşüm mü?” diye düşünceli gözlerle girdikleri yerden, kıpkırmızı yaşlı gözlerle çıkışlarını gördüm. Allah sabır versin, zor.
 

       İçeride gördükleri, sevdikleri yaşlı mıydı, genç mi, oradan çıkacak mı çıkmayacak mı bilmiyorum ama çıkanlardan bazılarının bir bakışı, kiminin kısacık bir cümlesi bana çok dokundu, “hiç hayrı yok!”, “helalleştik, hepinizden selam söyledim”.

       Bir grup vardı ki, hepsi birbirinden ayrı insanlar, aynı apartmandaki (tahminimce kimsesi olmayan) komşularını ziyarete gelmişlerdi, helalleşip, içini rahatlatıp ayrıldıklarını anladım konuşmalarından; bir de komşularının vaktinde çok iyilik yapmış bir kimse olduğunu. 
 

       Bense anneannemi gördüm, on dakika kadar. Bilincinin ne kadar yerinde olduğunu bilmiyoruz, ama ben beni duyduğunu, dinlediğini ve anladığını düşünüyorum. Anılardan bahsettim ona, iyikili pek çok cümle kurdum, tüm aileyi saydım, selam ve durum bildirdim, onun bize hitap ettiği gibi “kraliçe ananem” dedim ve çıktım. Üzgün değil, iletişim kurmuş olmanın mutluluğu ile çıktım. 
 

       Üç sene önce, anneannem felç geçirip yattığında, ölecek sandık. Anneannem değil sadece, tüm çocukluk anılarım da ölüyormuş gibi hissettim. Anneannem üç senedir yatıyor, yavaş yavaş kötüleyerek. Bu üç senede, onun hayatını ve onu o kadar yoğun ve sık düşündüm ki. Şimdi o öldüğünde ne hissedeceğim hiç bilemiyorum. Şu ansa, gözümün önünde hep bir sovan varmış gibi hissediyorum.

 

       Zeynep

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder E-Posta bilgisi gizli kalacaktır.